100 - rocznica powstania Policji Państwowej - Lwówek Śląski

#dlw112
Policja Państwowa została powołana ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej z 24 lipca 1919 r. Na pamiątkę tego wydarzenia współczesna Policja obchodzi swoje święto właśnie 24 lipca.



W 1939 r. korpus policyjny liczył około 30 tys. funkcjonariuszy. Na początku II Wojny Światowej, w czasie kampanii wrześniowej, zginęło prawie 2 tys. policjantów. Około 12 tys. funkcjonariuszy trafiło do sowieckiej niewoli. Prawie 6 tys. z nich, zamordowanych wiosną 1940 r., leży na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje, największej na świecie policyjnej nekropolii, która została otwarta i poświęcona 2 września 2000 r.
17 grudnia 1939 r. w Generalnym Gubernatorstwie powołano Policję Polską (zwaną niekiedy granatową), podległą niemieckiej policji porządkowej.
Polskie Państwo Podziemne tworzyło struktury policyjne przy Komendzie Głównej Armii Krajowej, a 1 sierpnia 1944 r., w dniu wybuchu Powstania Warszawskiego, polskie władze rozwiązały formalnie Policję Państwową.
7 października 1944 r. dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego komunistyczne władze powołały Milicję Obywatelską, w której służbę pełniło na początku prawie 60 tys. funkcjonariuszy. W 1952 r. Polska zerwała wszelkie kontakty z Interpolem, który zakładała w 1923 r. jako jedno z 20 państw.
6 kwietnia 1990 r., po transformacji ustrojowej, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej powołał Policję. Formacja wróciła do przedwojennych korzeni i weszła do struktur międzynarodowych. 27 września 1990 r. Polska została ponownie członkiem Interpolu, a 23 grudnia 1991 r. wstąpiła do International Police Association (IPA).
Na pamiątkę powyższych wydarzeń w dniu 16 lipca 2019 roku lwóweccy policjanci obchodzili uroczyście setną rocznicę powstania Policji Państwowej. Uroczystość odbyła się w Pałacu Brunów i oprawą nawiązywała do wspomnień i historii.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku Komendantowi Wojewódzkiemu Policji we Wrocławiu nadinspektorowi Tomaszowi Trawińskiemu. W uroczystości uczestniczyły rodziny policjantów, przedstawiciele instytucji, samorządów, szkół, firm oraz innych służb.
Zaproszonych gości oraz policjantów, pracowników policji i emerytów powitał Komendant Powiatowy Policji w Lwówku Śląskim insp. Robert Miras.
W przemówieniu Komendant Powiatowy zaznaczył, że już w roku 1928 rzetelna służba oparta była na patriotyzmie i zasadach etyki co wzbudzało ogromny szacunek i jest to aktualne także dziś. Komendant podziękował wszystkim policjantom i pracownikom policji za ofiarność i poświęcenie, a przed wszystkim ich rodzinom za cierpliwość, wyrozumiałość i wsparcie. Podziękowania Komendant skierował także do emerytów, dziękując za długoletnią służbę i za naukę jak służyć Ojczyźnie i społeczeństwu. Nie zabrakło też podziękowań dla samorządowców za współpracę i wzajemne wsparcie.
W kolejnej części akademii nastąpiło wręczenie odznaczeń i awansów. W tym roku medale, odznaki, nagrody i awanse otrzymali:
Medal Srebrny za Długoletnią Służbę:
asp.szt. Grzegorz Maniakowski
asp.szt. Jarosław Zygmański
Medal Brązowy za Długoletnią Służbę:
asp.szt. Grzegorz Wasilewski
Brązowa odznaka „Zasłużony Policjant”
sierż. Aleksandra Żołopa
sierż. Emil Lenik
Nagrody Komendanta Głównego Policji:
asp.szt. Królak Mateusz - Oficer Prasowy KPP
sierż. Gałucha Bartosz - detektyw Zespołu Dochodzeniowo-Śledczego Wydziału Kryminalnego
asp.szt. Tyczkowski Wojciech - kierownik Rewiru Dzielnicowych KPP Lwówek Śl.
mł.asp. Kamieński Michał - kierownik Ogniwa Ruchu Drogowego Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego
mł.asp. Jaworski Paweł - kierownik Ogniwa Prewencji KP w Gryfowie Śląskim
asp. Rogólski Jarosław - p.o. Zastępcy Komendanta Komisariatu Policji w Gryfowie Śląskim
Nagrody Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu
sierż.szt. Gadecka Elżbieta
asp.szt. Hubska Karolina
sierż. Kaczorowski Paweł
sierż. Kościelny Rafał
podkom. Pawluk Wojciech
sierż. Urban Krzysztof
Awanse w stopniu służbowym 2019r.
na stopień nadkomisarza
kom. Zabiegała Marek
kom. Rybiałek Jerzy
na stopień aspiranta sztabowego
st.asp. Kubiak Katarzyna
st.asp. Jaskuła Zbigniew
st.asp. Skorzeńc Krzysztof
st.asp. Gelleta Aneta
st.asp. Werecki Mateusz
st.asp. Konarski Damian
na stopień starszego aspiranta
asp. Musiarz Piotr
na stopień aspiranta
mł.asp. Piórek Łukasz
mł.asp. Zbroja Jacek
mł.asp. Szulecki Marcin
mł.asp. Jaworski Paweł
mł.asp. Mrozik Łukasz
na stopień młodszego aspiranta
sierż.szt. Wypych Marcin
sierż.szt. Grzelczyk Aleksandra
sierż.szt. Ptasiuk Łukasz
na stopień starszego sierżanta
sierż. Urban Krzysztof
sierż. Gałucha Bartosz
sierż. Kaczorowski Paweł
na stopień sierżanta
st.post. Wróbel Adam
na stopień starszego posterunkowego
post. Hajdul Michał
post. Żołopa Paweł
post. Uss Andrzej
post. Dominik Michał
post. Kostrzycki Marcin

Nagrody

Starosta Powiatu Lwóweckiego pan Daniel Koko wyróżnił nagrodą, zaś Komendant Powiatowy Policji w Lwówku Śląskim insp. Robert Miras listem gratulacyjnym, za długoletnią, ponad 40 - letnią pracę oraz wkład w działalności Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim pracownika policji, panią Liliannę Różycką. Pani Różycka w tym roku odchodzi na emeryturę, przez ponad 20 lat pracowała w Komendzie Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim, wiele lat na stanowisku głównej księgowej.
Burmistrz Lwówka Śląskiego pani Mariola Szczęsna wyróżniła nagrodami.
młodszą aspirant Aleksandrę Grzelczyk i
aspiranta sztabowego Krzysztofa Skorzeńc
Burmistrz Gryfowa Śląskiego pan Olgierd Poniźnik wyróżnił nagrodami
sierżant Aleksandrę Żołopę i
starszego posterunkowego Michała Hajdul
Burmistrz Lubomierza pan Marek Chrabąszcz wyróżnił nagrodami
aspiranta Pawła Jaworskiego i
starszego sierżanta Łukasza Gwarę
Burmistrz Mirska pan Andrzej Jasiński wyróżnił nagrodą
młodszego aspiranta Adama Kobyłkę
Burmistrz Wlenia pan Artur Zych wyróżnił nagrodami
aspirant sztabową Anetę Gelletę i
młodszego aspiranta Dariusza Bielawskiego
Po wręczeniu medali, odznaczeń i awansów w przemówieniach okolicznościowych zabrali głos:
Senator Rzeczypospolitej Polskiej Rafał Ślusarz. Pan Senator w przemówieniu nawiązał do społecznej roli Policji, oraz jak ważną częścią społeczeństwa są policjanci, cytując jakże znamienne zdanie „bezpieczeństwo jest potrzebne każdemu człowiekowi jak tlen”.
Z kolei Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinspektor Tomasz Trawiński podziękował policjantom za służbę oraz nawiązał do nowo budowanej komendy, wyrażając nadzieję iż kolejne Święto Policji będzie obchodzone już przed nowym budynkiem który powstaje bardzo szybko.
W imieniu samorządowców Burmistrz Gryfowa Śląskiego Olgierd Poniźnik wspomniał o współpracy oraz o wsparciu Policji na rzecz oprawy bezpieczeństwa. I tu wraz ze Starostą Lwóweckim Dnieniem Koko oraz Burmistrzami Gmin powiatu lwóweckiego na ręce Komendanta Powiatowego przekazali zakupiony ze środków samorządowych elektroniczny narkotest Alere, który będzie używany do badania kierowców na zawartość środków odurzających w organizmie. Obecnie jeden narkotest przekazany przez Komendę Główną Policji wykorzystywany jest na terenie całego powiatu. Po przekazaniu drugiego narkotestu jeden będzie wykorzystywany na terenie Lwówka Śląskiego i Wlenia drugi na terenie Gryfowa, Lubomierza i Mirska.
Na zakończenie akademii policjantom, emerytom oraz zaproszonym gościom zaprezentowany został krótki reportaż filmowy nawiązujący do wspomnień byłych policjantów służących w Lwówku Śląskim. W holu sali konferencyjnej zaprezentowana była także wystawa fotografii pokazująca historię lwóweckiej policji od czasu roku 1945. Atrakcją akademii, dzięki pomocy Klubu Miłośników Starej Motoryzacji „Oldtimer Chojnów” była prezentacja pojazdów służbowych od „milicyjnej Nyski” po nowoczesny policyjny Volkswagen T6.
Po części oficjalnej nastał czas na życzenia dla awansowanych oraz wspomnienia historii służby lwóweckich policjantów.
asp.szt. Mateusz Królak

Poinformuj nas jeśli widzisz zdarzenie tel. 795 650 528 poprzez SMS / MMS / Messenger / WhatsApp / Zello kanał DLW112

Aktualne informacje z fanpage na Facebooku